⚠︎ Архивная вакансия
Эта вакансия была перемещена в архив. Возможно она уже не актуальна и рекрутер больше не принимает отклики на эту вакансию. Вы можете  найти актуальные похожие вакансии

C++ developer (Game project)

Частный рекрутер  Рекрутер Tanya ( сайт не указан )
Аккаунт зарегистрирован с email *@yandex.ru
США
Миддл
Информационные технологии • Разработка • Backend • C++ • Python • Gamedev
19 июня 2023
Удаленная работа
Опыт работы от 1 года до 3х лет
от 250 000 до 400 000 ₽
Агентство  Рекрутер Tanya
Описание вакансии

C++ developer (outside Russia, Belarus)
Remote work, fulltime
Company: RedCode. Game project

🤖Requirements for the candidate:
Commercial development experience:
English: B2
2 years+
Knowledge of C++ 17
Linear algebra (trigonometry, vectors, matrices): elementary level+
Deep understanding of std::* algorithms and data structures
Experience with CPU profiling tools and code debugging
A good knowledge of game engines architecture and execution
Experience with POSIX/WinAPI for low-level systems (e.g. file system, simple networking applications)
Knowledge and understanding of memory management
Knowledge and understanding of multithreaded application implementations

🤖Will be a plus:
Knowledge of Python 2.7
Experience with Qt/QML;
Ability to write SSE/AVX code

🤖Hardware:
OS: MS Windows
PC minimal req: 1TB SSD ,Intel Core i7 (or equivalent)

Специализация
Информационные технологииРазработкаBackendC++Python
Отрасль и сфера применения
Gamedev
Уровень должности
Миддл